Kolektory słoneczne
Urządzenia montowane na dachach budynków, zamieniające energię słoneczną w energię cieplną nośnika, którym może być ciecz (np. woda, glikol) lub gaz. Nośnik ciepła jest następnie transportowany do systemu przygotowania ciepłej wody użytkowej lub ewentualnie centralnego ogrzewania. Kolektory słoneczne dzielimy na płaskie lub próżniowo - rurowe.
W kolektorach płaskich promieniowanie słoneczne przenika przez przeźroczystą pokrywę (najczęściej szklaną) i jest absorbowane przez absorber (np. blachę miedzianą). Do absorbera przymocowany jest wymiennik przez który przepływa nośnik ciepła. Żywotność większości kolektorów płaskich wynosi 25 lat.
W kolektorach próżniowo-rurowych element absorbujący ciepło (absorber) znajduje się wewnątrz rur próżniowych. Kolektory te mają nieco większą wydajność niż kolektory płaskie, jednakże są nieco droższe od tych pierwszych i mniej odporne na grad.
Zapraszamy do wyliczenia m.in miesięcznego zużycie ciepłej wody użytkowej oraz zużycia energii z uwzględnieniem sprawności dla kolektorów słonecznych: w dziale e-nergy BADAJ