energia portal energetyczny energetyka odnawialna energetyka konwencjonalna audyty energetyczne audyt energetyczny on-line efektywność energetyczna analizy on-line kalkulatory energetyczne katalog firm energetycznych energia portal energetyczny energetyka odnawialna energetyka konwencjonalna audyty energetyczne audyt energetyczny on-line efektywność energetyczna analizy on-line kalkulatory energetyczne katalog firm energetycznych
Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

e-nergy energia
portal energetyczny
energetyka odnawialna
energetyka konwencjonalna
audyty energetyczne
audyt energetyczny on-line
efektywność energetyczna
analizy on-line
kalkulatory energetyczne
katalog firm energetycznych
katalog produktów energetycznych
energia
kup/sprzedaj
pompy ciepła
energia słoneczna
energia wiatrowa
energia wodna
biomasa 
ogniwa fotowoltaiczne
Kolektory słoneczne
węgiel
koks

e-nergy badaj

Pompa ciepła

Pompa ciepła jest to urządzenie, które pobiera ciepło z zewnętrznego źródła ciepła znajdującego się na zewnątrz budynku oraz transportuje je do wewnętrznego źródła ciepła znajdującego się wewnątrz budynku. W procesie tym występuje nienaturalny przepływ ciepła od zewnętrznego źródła ciepła o niższej temperaturze do wewnętrznego o wyższej temperaturze. Dlatego wymaga on dostarczenia energii, co jest realizowane za pomocą sprężarki. Stosunek energii uzyskanej (na wewnętrznym źródle ciepła) do energii włożonej (na sprężarce) jest bardzo duży i w niektórych przypadkach może sięgnąć 6  (uzyskujemy 6 razy więcej ciepła do ogrzania budynku niż dostarczamy do sprężarki). Ogólnie im wyższa temperatura zewnętrznego źródła ciepła tym można wykorzystać więcej energii z tego źródła. Dlatego pompy ciepła gruntowe, wykorzystujące grunt, jako zewnętrzne źródło ciepła (którego temperatura zawsze jest dodatnia) mają większą sprawność niż powietrzne pompy ciepła, wykorzystujące zewnętrzne powietrze, jako zewnętrzne źródło ciepła.