energia portal energetyczny energetyka odnawialna energetyka konwencjonalna audyty energetyczne audyt energetyczny on-line efektywność energetyczna analizy on-line kalkulatory energetyczne katalog firm energetycznych energia portal energetyczny energetyka odnawialna energetyka konwencjonalna audyty energetyczne audyt energetyczny on-line efektywność energetyczna analizy on-line kalkulatory energetyczne katalog firm energetycznych
Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

e-nergy energia
portal energetyczny
energetyka odnawialna
energetyka konwencjonalna
audyty energetyczne
audyt energetyczny on-line
efektywność energetyczna
analizy on-line
kalkulatory energetyczne
katalog firm energetycznych
katalog produktów energetycznych
energia
kup/sprzedaj
pompy ciepła
energia słoneczna
energia wiatrowa
energia wodna
biomasa 
ogniwa fotowoltaiczne
Kolektory słoneczne
węgiel
koks

e-nergy badaj

Elektrownie wodne

Źródłem energii elektrycznej w elektrowniach wodnych jest energia potencjalna wody. Ilość energii potencjalnej jest proporcjonalna do wysokości, jaką traci woda w obrębie elektrowni. Aby zmaksymalizować ilość energii buduje się wysokie zapory i spiętrza się wodę. 

Elektrownia wodna - Solina
Elektrownia wodna - Solina

Elektrownia wodna Solina: szczytowo - pompowa.

Elektrownia wodna - Czchów
Elektrownia wodna - Czchów

Elektrownia wodna Czchów: przepływowa.

Elektrownia wodna - Klimkówka
Elektrownia wodna - Klimkówka

Elektrownia wodna Klimkówka.

Previous Next Play Pause
1 2 3

Istnieje kilka typów elektrowni wodnych:

Elektrownie szczytowo pompowe

W celu dostosowania produkcji energii do zapotrzebowania chwilowego  - w czasie kiedy jest małe zapotrzebowanie na energię, nadmiar energii wykorzystuje się do pompowania wody do zbiornika znajdującego się wyżej. W czasie większego zapotrzebowania na energię, woda jest uwalniana ze zbiornika i potencjalna energia przetworzona jest z powrotem na energię elektryczną. Elektrownie szczytowo = pompowe są zatem największymi akumulatorami energii potencjalnej.

Elektrownie przepływowe

W tego typu elektrowniach nie spiętrza się wody i nie tworzy się zalewów. Mocą elektrowni jest moc płynącej naturalnie wody. Kiedy jest małe zapotrzebowanie na energię woda swobodnie przepływa przez elektrownię. Elektrownie te działają najefektywniej w miejscach naturalnie spiętrzonej wody.

Elektrownie pływowe

Korzystają z potencjalnej energii wody morskiej spiętrzonej podczas pływów. Moc tych elektrowni jest zmienna w ciągu doby, w sposób przewidywalny. Pozwala to uzupełnić zbiorniki elektrowni i umożliwić generowanie energii w sposób ciągły. Istnieją również generatory czerpiące energię z energii kinetycznej wody, która przemieszcza się w czasie pływów.

Małe elektrownie wodne

Są to elektrownie o mocy poniżej 5 MW. Małe elektrownie wodne w przeciwieństwie do dużych nie powodują znacznej ingerencji w środowisko naturalne.