Elektrownie wodne
Źródłem energii elektrycznej w elektrowniach wodnych jest energia potencjalna wody. Ilość energii potencjalnej jest proporcjonalna do wysokości, jaką traci woda w obrębie elektrowni. Aby zmaksymalizować ilość energii buduje się wysokie zapory i spiętrza się wodę.
Istnieje kilka typów elektrowni wodnych:
Elektrownie szczytowo pompowe
W celu dostosowania produkcji energii do zapotrzebowania chwilowego - w czasie kiedy jest małe zapotrzebowanie na energię, nadmiar energii wykorzystuje się do pompowania wody do zbiornika znajdującego się wyżej. W czasie większego zapotrzebowania na energię, woda jest uwalniana ze zbiornika i potencjalna energia przetworzona jest z powrotem na energię elektryczną. Elektrownie szczytowo = pompowe są zatem największymi akumulatorami energii potencjalnej.
Elektrownie przepływowe
W tego typu elektrowniach nie spiętrza się wody i nie tworzy się zalewów. Mocą elektrowni jest moc płynącej naturalnie wody. Kiedy jest małe zapotrzebowanie na energię woda swobodnie przepływa przez elektrownię. Elektrownie te działają najefektywniej w miejscach naturalnie spiętrzonej wody.
Elektrownie pływowe
Korzystają z potencjalnej energii wody morskiej spiętrzonej podczas pływów. Moc tych elektrowni jest zmienna w ciągu doby, w sposób przewidywalny. Pozwala to uzupełnić zbiorniki elektrowni i umożliwić generowanie energii w sposób ciągły. Istnieją również generatory czerpiące energię z energii kinetycznej wody, która przemieszcza się w czasie pływów.
Małe elektrownie wodne
Są to elektrownie o mocy poniżej 5 MW. Małe elektrownie wodne w przeciwieństwie do dużych nie powodują znacznej ingerencji w środowisko naturalne.