energia portal energetyczny energetyka odnawialna energetyka konwencjonalna audyty energetyczne audyt energetyczny on-line efektywność energetyczna analizy on-line kalkulatory energetyczne katalog firm energetycznych energia portal energetyczny energetyka odnawialna energetyka konwencjonalna audyty energetyczne audyt energetyczny on-line efektywność energetyczna analizy on-line kalkulatory energetyczne katalog firm energetycznych
Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

e-nergy energia
portal energetyczny
energetyka odnawialna
energetyka konwencjonalna
audyty energetyczne
audyt energetyczny on-line
efektywność energetyczna
analizy on-line
kalkulatory energetyczne
katalog firm energetycznych
katalog produktów energetycznych
energia
kup/sprzedaj
pompy ciepła
energia słoneczna
energia wiatrowa
energia wodna
biomasa 
ogniwa fotowoltaiczne
Kolektory słoneczne
węgiel
koks

e-nergy badaj

Farma fotowoltaiczna - Beskid niski

Odwiedziliśmy małą farmę fotowoltaiczną w pięknym krajobrazie Beskidu niskiego – Gładyszów, gmina Uście Gorlickie.

Przy pełnym nasłonecznieniu ok godziny 15 elektrownia pracowała ze szczytową mocą ok 15kW a dzienny uzysk do tej godziny wskazywał 50 kWh. 

Dowiedzieliśmy się od właścicieli, że w ciągu 13 miesięcy elektrownia wytworzyła 26000 kWh. Czyli 26 MWh.

Niestety nie znamy dokładnych kosztów budowy tej farmy. Jednak z uzyskanych ogólnych informacji wynika, że z punktu widzenia czystego rachunku ekonomicznego tego typu rozwiązanie, w naszych warunkach geograficznych (nasłonecznienia), jest nieopłacalne.

Warto jednak zastanowić się nad opłacalnością w kontekście pozyskania dotacji. W zależności od poziomu dofinansowania i skali - przedsięwzięcie może stać się pod pewnymi warunkami opłacalne. O możliwościach dofinansowania będziemy pisać na naszym portalu.

Oczywiście warto wziąć również pod uwagę inne aspekty niż ekonomiczne, takie jak ekologia czy bezpieczeństwo energetyczne., oraz przypomnieć sobie ostatnie zdarzenia z problemami z zasilaniem podczas upałów.

Dla przykładu jak wskazuje przelicznik energii na ilość paliwa uwzględniający sprawność wytwarzania - dostępny na naszym portalu: http://www.enry.pl/pl/badaj/zuzycie-energii-budynku/zuzycie-energii-z-uwzglednieniem-sprawnosci-wytwarzania

dla uzyskania energii: 26000 kWh - zakładając spalanie węgla w kotle starego typu zużylibyśmy ok 7 ton węgla (zapraszamy do przeliczania).

W temacie nie unikniemy sporów i różnych opinii, zwłaszcza że rzeczywistość jest zmienna. Zmieniają się sprawności i powstają nowe technologie, zmieniają się ceny energii czy warunki prawne. Staramy się temu zaradzić i bieżąco informować, dlatego zachęcamy do odwiedzania naszej strony i polubienia nas na profilu Facebook: https://www.facebook.com/enry.eu

Przypuszczalnie w przyszłości powstaną nowe rozwiązania i technologie obniżające koszty budowy elektrowni słonecznych.

Farma fotowoltaiczna - Beskid niski
Farma fotowoltaiczna - Beskid niski
Previous Next Play Pause
1