Farma fotowoltaiczna - Beskid niski
Odwiedziliśmy małą farmę fotowoltaiczną w pięknym krajobrazie Beskidu niskiego – Gładyszów, gmina Uście Gorlickie.
Przy pełnym nasłonecznieniu ok godziny 15 elektrownia pracowała ze szczytową mocą ok 15kW a dzienny uzysk do tej godziny wskazywał 50 kWh.
Dowiedzieliśmy się od właścicieli, że w ciągu 13 miesięcy elektrownia wytworzyła 26000 kWh. Czyli 26 MWh.
Niestety nie znamy dokładnych kosztów budowy tej farmy. Jednak z uzyskanych ogólnych informacji wynika, że z punktu widzenia czystego rachunku ekonomicznego tego typu rozwiązanie, w naszych warunkach geograficznych (nasłonecznienia), jest nieopłacalne.
Warto jednak zastanowić się nad opłacalnością w kontekście pozyskania dotacji. W zależności od poziomu dofinansowania i skali - przedsięwzięcie może stać się pod pewnymi warunkami opłacalne. O możliwościach dofinansowania będziemy pisać na naszym portalu.
Oczywiście warto wziąć również pod uwagę inne aspekty niż ekonomiczne, takie jak ekologia czy bezpieczeństwo energetyczne., oraz przypomnieć sobie ostatnie zdarzenia z problemami z zasilaniem podczas upałów.
Dla przykładu jak wskazuje przelicznik energii na ilość paliwa uwzględniający sprawność wytwarzania - dostępny na naszym portalu: http://www.enry.pl/pl/badaj/zuzycie-energii-budynku/zuzycie-energii-z-uwzglednieniem-sprawnosci-wytwarzania
dla uzyskania energii: 26000 kWh - zakładając spalanie węgla w kotle starego typu zużylibyśmy ok 7 ton węgla (zapraszamy do przeliczania).
W temacie nie unikniemy sporów i różnych opinii, zwłaszcza że rzeczywistość jest zmienna. Zmieniają się sprawności i powstają nowe technologie, zmieniają się ceny energii czy warunki prawne. Staramy się temu zaradzić i bieżąco informować, dlatego zachęcamy do odwiedzania naszej strony i polubienia nas na profilu Facebook: https://www.facebook.com/enry.eu
Przypuszczalnie w przyszłości powstaną nowe rozwiązania i technologie obniżające koszty budowy elektrowni słonecznych.