Nowa ustawa o efektywności energetycznej
W Październiku 2016 r. wejdzie w życie nowa ustawa o efektywności energetycznej.
Wdrożenie ustawy ma m.in. spowodować:
- efektywniejsze wykorzystanie energii
- zmniejszenie zużycia energii
- zmniejszenie strat na przesyle energii.
Ustawa ma za zadanie wdrożyć dyrektywę unijną zgodnie z którą do 2020 r. kraje UE muszą osiągnąć określony poziom oszczędności energii.
Dyrektywa zobowiązuje kraje UE do opracowania długoterminowych strategii dot. inwestycji w zasoby publicznych i prywatnych budynków. Wdrożenie rozwiązań ma zapewnić poprawę efektywności energetyczną i stanu środowiska w Polsce. Znacząco zwiększyć mają się inwestycje związane z oszczędnością energii i jej efektywniejszego wykorzystania. Zmniejszeniu ma ulec zużycie energii przez urządzenia, użytkowników końcowych oraz strat na przesyle i dystrybucji energii elektrycznej, ciepła i gazu. W konsekwencji zakłada się też zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i substancji szkodzących środowisku i człowiekowi.
W ustawie określono również, że co 3 lata Ministerstwo Energii będzie opracowywać plany działań dotyczące efektywności energetycznej.
W projekcie ustawy znalazł się też zapis na temat przeprowadzania audytu energetycznego w przedsiębiorstwach. Audyty za wyjątkiem firm MŚP mają być przeprowadzane co 4 lata.